1652 امتیاز
5/5

بازگشت به گذشته آنگولا و فرهنگ آن

امروز مورخ: [wikiwordpress]

بازگشت به گذشته آنگولا و فرهنگ آن

امروز در برنامۀ «سیاحت در آنگولا» به دیدار گریگوری هاچینسون، نوازندۀ مشهور جاز رفتیم که به شهر تاریخی لوآندا، پایتخت آنگولا سفری داشته است؛ شهری که به زودی چهارصد و پنجاهمین سال تاسیس خود را جشن می‌گیرد.

شهر لوآندا:

این شهر قبل از ورود پرتغالی‌ها در سال ۱۵۷۵ میلادی، یک مرکز تجاری مهم برای پادشاهی‌های بزرگ منطقه از جمله ندونگو بود. پنج قرن بعد، این شهر دوباره احیا شد و اکنون امیدوار است با انجام بازسازی‌های گسترده، اثبات موقعیتش را به عنوان یکی از تاریخی‌ترین شهرهای قاره آفریقا انجام دهد. یکی از اتفاقات ارزشمندی که در این شهر به وقوع پیووسته، بازگشت گریگوری هاچینسون، درامر آمریکایی به این شهر میباشد؛ نوازنده‌ای که سابقه همکاری با ستارگانی همچون بتی کارتر، وینتون مارسالیس، جو هندرسون و جان اسکافیلد را در کارنامه خود دارد.

او کنسرتی در سرزمین اجدادیش برگزار خواهد کرد:

در طول قرن‌ها، میلیون‌ها تن از ساکنان این سرزمین به عنوان برده به قاره آمریکا فرستاده شدند که حوادث آن دوران همچنین مقاومت‌های مردم این کشور در برابر استعمارگران سپس تلاش‌هایشان برای بازسازی پایتخت و آنگولای امروز، بخش جدا نشدنی از تاریخ این کشور را تشکیل داده است.

گریگوری هاچینسون بیان میدارد:

برای من، آمدن به اینجا و قدم زدن در اطراف و دیدن مناظر، یک رویداد بسیار عالی بود. این کار، شما را از خواب بیدار می‌کند و باعث می‌شود ببینید که چیزهای بیشتری برای یادگیری هست. هاچینسون از «موزه ملی برده داری» نیز دیدن کرد؛ جایی که آثار به جا مانده از تجارت وحشتناکی را نمایش می‌دهد که شمار قربانیان آن فراتر از تصور است. در اینجا آثاری همچون غل و زنجیرهایی به نمایش گذاشته شده که برای مهار بردگان در هنگام انتقال با کشتی مورد استفاده واقع میگشته است. او ادامه میدهد که «برای من این شروع یک سفر است. مثل این است که یک سیلی محکم به صورتم خورده و حالا می‌روم که کارم را انجام دهم.»

کارلوس بومبا، بنیانگذار آژانس مسافرتی «TAC Tour Angola»:

او نیز در این سفر، برای گریگوری هاچینسون تاریخ آنگولا را توضیح می‌دهد. ایشان بیان میدارد که ما در تور خود، به معرفی “مسیر برده داری” می‌پردازیم. لوآندا برای قرن‌ها شاهد تجارت برده، استثمار و تبعید مردم در سراسر اقیانوس اطلس بوده است. بردگان در داخل کشور اسیر می‌شدند و از این مکان به آمریکا منتقل می‌شدند. بنابراین خریداران اینجا بودند. او ادامه میدهد که در لوآندا می‌توان آثار و نشانه‌ها و شواهد زیادی را از کوچ اجباری بردگان به سمت آمریکا را مشاهده کرد. اینکه آنها را از کجا عبور می‌دادند، چگونه به زنجیر می‌کشیدند و کجا آنها را زندانی می‌کردند. نباید فراموش کرد که تأثیر پایدار این واقعه تا زمان امروز، حتی در افرادی مانند گریگوری هاچینسون دیده می‌شود. کارلوس بومبا می‌گویدکه این وقایع نشان می‌دهد که آنگولا نیز به ساختن ملت آمریکا کمک کرده است. همین امروز هم نشانه‌هایی از غذا و زبان آنگولا را می‌توان در فرهنگ آمریکا یافت و رقص‌ها و موسیقی‌های بلوز و جاز نیز ریشه آفریقایی دارند.

یکی از دیگر رویدادهای تاریخی مهم این کشور:

مبارزات علیه استعمارگران پرتغالی بوده که توسط مشهورترین ملکۀ آنگولا رهبری شده است. ملکه نجینگا برای اولین بار در سال ۱۶۲۲ میلادی یعنی ۴۰۰ سال پیش به لوآندا آمد. در آن زمان، برادرش که پادشاه وقت ندونگو یا آنگولای کنونی بود، شاهزاده نجینگا را برای مذاکره با فرماندار پرتغالی منطقه بر سر مساله برده‌داری فرستاده بود. ملکه نجینگا بعد از آن تاریخ، بقیه عمر خود را صرف مقاومت در برابر پرتغالی‌ها صرف کرد. به همین دلیل است که پائولو فورتادو، مدیر منطقه اینگومبوتا در لوآندا می‌گوید که خیابان «ملکه نجینگا» در این شهر را بعد از بازسازی، به یک جاذبه گردشگری کلیدی شهر لواندا تبدیل می‌کند.

مدیر منطقه اینگومبوتا بیان میدارد:

ما در حال حاضر در حال بازسازی خلیج کوچک شهر هستیم تا مردم بتوانند در آنجا پیاده روی داشته باشند و لذت ببرند. فکر می‌کنم که با اجرای این پروژه بتوانیم به این هدف که بازگرداندن مردم به شهر است، دست پیدا کنیم. گریگوری هاچینسون تجربه‌اش از بازگشت به این شهر را فراموش نشدنی می‌داند. او در پایان می‌گوید که برای من مثل باز کردن چشم‌ها بود، تجربه‌ای که هرگز فراموش نخواهم کرد.

 

آخرین خبرها:

عنوان خبر: بازگشت به گذشته آنگولا و فرهنگ آن
این گزارش خبری توسط تیم حقوقی حقوقی و خبرگزاری موسسه ثبتا آرشیو و تحت سریال منحصربفرد ثبت شد .

فهرست مطالب:

تبلیغات منتخب :

فهرست مطالب: