اطلاعیه مهم موسسه Sabtta : افتتاح دفاتر نمایندگی موسسه حقوقی و مهاجرتی ثبتا در کشور عمان ، آذربایجان ، گرجستان و آلمان در سال 1400

موضوع : بورسیه تحصیلی

5/5 - (6 امتیاز)
پاسخگویی 24 ساعته
واحد پشتیبانی و خدمات مشتریان
شبکه جهانی
بیش از 34 شعبه در سایر کشورها
رتبه برتر MQFL
واحد پشتیبانی و خدمات مشتریان
130.000 رجیستری
بیش از 130 هزار ثبت موفق
ارائه خدمات *بورسیه تحصیلی * توسط موسسه ثبتا
موسسه بین المللی ثبتا (Sabtta Group) با ایجاد شعب خود در 34 کشور جهان کلیه خدمات * بورسیه تحصیلی * را به عنوان نماینده تام شما در سراسر جهان انجام میدهد . این موسسه با دارا بودن بیش از 2600 نفر پرسنل مجرب و وکلای حرفه ای امور مربوط به * بورسیه تحصیلی * را در کشور مورد نظر شما اعم از اروپایی ،آسیایی ، چین ، استرالیا ، آمریکا و آمریکای لاتین ارائه میدهد .
All rights reserved
International SABTTA Institute

ارائه خدمات بورسیه تحصیلی :

امروزه یکی از راه‌ها برای تأمین نیروی انسانی در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته اعطای بورسیه تحصیلی است. تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر خارج از کشور در حال افزایش است و از طرفی، به دلیل افزایش برابری ارزهای خارجی در برابر ریال، به تعداد علاقه‌مندان به بورسیه تحصیلی نیز اضافه شده است. دانشجویانی که در راه رسیدن به‌مراتب تحصیلی و علمی بالاتر تلاش می‌کنند و جهت پذیرش و ورود به یک دانشگاه خارجی اقدام می‌کنند، بخشی از دغدغه‌شان اخذ بورسیه تحصیلی است، اما بورس تحصیلی چیست؟ مزایای آن چیست؟ چند نوع بورسیه تحصیلی وجود دارد؟ چگونه می‌توان اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی کرد؟ همه جزو سؤالاتی هستند که در این مقاله قصد داریم به آن‌ها پاسخ دهیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورس تحصیلی نوعی کمک‌هزینه مالی است که توسط دانشگاه‌ها، مراکز علمی یا مؤسسات خیریه برای ادامه تحصیل به دانشجویان مستعد و واجد شرایط پرداخت می‌شود. دانشجویانی که از بورس تحصیلی دانشگاه یا این مراکز استفاده می‌کنند به‌جای پرداخت هزینه‌های تحصیل خود، کمک‌هزینه تحصیلی از طرف دانشگاه دریافت می‌کنند. بورسیه تحصیلی به‌عنوان مطلوب‌ترین شکل کمک مالی مطرح می‌شود زیرا برخلاف وام‌های آموزشی، دانشجو مجبور به بازپرداخت بورسیه‌ها نخواهد بود. بورسیه تحصیلی موجب می‌شود فرصت تحصیل در دانشگاه‌های معتبر برای دانشجویان از هر کشوری فراهم شود. دانشجویان و علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور می‌توانند با مطالعه توضیحات و نکات مطرح شده در این مقاله اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی کنند.

مزایای بورسیه تحصیلی چیست؟

همان‌طور که گفتیم بورسیه تحصیلی به‌عنوان یک کمک‌هزینه برای ادامه تحصیل دانشجویان می‌باشد. بورسیه تحصیلی برای دانشجویان مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد که در این قسمت از مقاله به آن خواهیم پرداخت. برخی از مهم‌ترین مزایای بورسیه تحصیلی

 • گرفتن بورسیه تحصیلی تمام نگرانی‌ها را از بین می‌برد در نتیجه به دانشجو فرصت بیشتری برای مطالعه، افزایش مهارت و پیشرفت علمی می‌دهد.
 • از آنجا که بورسیه تحصیلی از اعتبار بالایی برخوردار است، بر روی آینده شغلی دانشجو تأثیر مستقیم و مناسبی دارد.
 • همه دانشجویان حتی دانشجویان کشورهای فقیر نیز می‌توانند اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی کنند.
 • بورس تحصیلی به دانشجو امکان دسترسی به دانشگاه‌های معتبر بیشتری را می‌دهد.
 • موجب برخورداری از پشتیبانی‌های دانشگاه اعطاکننده بورسیه تحصیلی خواهد شد.
 • موجب ارتباط با دانشجویان و افراد نخبه در دانشگاه‌های معتبر می‌شود.
 • موجب ارتباط با دانشجویان و افراد نخبه در دانشگاه‌های معتبر می‌شود.
 • بورس تحصیلی دسترسی به آموزش‌ها را آسان‌تر می‌کند.

انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی که در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در نظر گرفته می‌شود اما دانشجویان مقطع کارشناسی هم با داشتن شرایط ویژه‌ای می‌توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

به طور کلی بورسیه‌های تحصیلی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از: بورسیه‌های تحصیلی بدون فعالیت‌های جانبی و بورسیه‌های تحصیلی همراه با فعالیت‌های جانبی

دسته اول بورسیه‌های تحصیلی، بدون توقع به انجام هرگونه فعالیت‌های جانبی به دانشجویان پرداخت می‌شود. اما در دسته دوم بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان می‌بایست در کنار تحصیل فعالیت‌های جانبی دیگری را نیز انجام دهند. با ادامه این مقاله با مؤسسه ثبتا همراه باشید تا با هر دو دسته بورسیه تحصیلی آشنا شویم.

 • بورسیه‌های تحصیلی بدون فعالیت‌های جانبی


بورسیه (
FelloShip): برای اخذ بورسیه تحصیلی فلوشیپ نیاز به داشتن شرایط خاصی می‌باشد. این نوع بورسیه برای تشویق دانشجو به ادامه تحصیل به او اعطا می‌شود. همچنین این بورسیه به دانشجویان در همه مقاطع تحصیلی و همه رشته‌های تحصیلی تعلق می‌گیرد اگرچه میزان اختصاص آن به دانشجویان دکتری بیشتر از سایر دانشجویان می‌باشد. بورسیه تحصیلی فلوشیپ دارای مدت‌زمان مشخصی است و دانشجو پس از پایان مهلت آن می‌بایست در صورت داشتن شرایط موردنیاز آن نسبت به تمدید دوباره آن اقدام کند. بورسیه تحصیلی فلوشیپ علاوه بر هزینه‌های تحصیل دانشجو ممکن است هزینه زندگی او را نیز پوشش دهد.

بورسیه (Full Fund): از جمله بورسیه‌هایی است که رقابت شدیدی برای دریافت آن وجود دارد زیرا این بورسیه تحصیلی هزینه‌های مربوط به شهریه، زندگی و هرآنچه که برای تحصیل نیاز است را پوشش می‌دهد.

بورسیه (Awards): این نوع بورسیه تحصیلی به معنی جایزه و پاداش است و مستقیم به‌حساب خود دانشجو واریز می‌شود. برای این نوع بورسیه هیچ حد و محدوده‌ای مشخص نیست ولی معمولاً میزان این جایزه زیاد نیست و نمی‌تواند هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را تأمین کند.

بورسیه (poritaI fund): در این نوع بورسیه به‌صورت درصدی بخشی از هزینه‌های دانشجو پرداخت می‌شود. برای مثال اگر هزینه‌های ماهیانه دانشجو ۱۰۰۰ دلار باشد، ۳۰ درصد آن توسط دانشگاه پرداخت می‌شود.

حذف شهریه: این نوع بورسیه برای تشویق دانشجویان با توان مالی کم می‌باشد که در آن ممکن است کل شهریه و هزینه‌های دانشگاه رایگان شود یا بخشی از آن توسط دانشگاه پرداخت شود.

 • بورسیه‌های تحصیلی با فعالیت‌های جانبی


برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی، دانشجویان موظف‌اند در قبال دریافت کمک‌هزینه‌های دانشگاه، مؤسسات، مراکز آموزشی و یا دولت فعالیت‌هایی جانبی همراه با تحصیل انجام دهند. از جمله مهم‌ترین انواع این نوع بورسیه تحصیلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

دستیار تدریس: دانشجو در این نوع بورسیه با عنوان دستیار تدریس، در تصحیح برگه امتحانی، رفع اشکال و… به استاد خود کمک می‌کند. همچنین از پرداخت هزینه‌های تحصیل مانند هزینه خوابگاه، شهریه و… معاف می‌شود. در بعضی از دانشگاه‌های آمریکا دانشجویی که به‌عنوان دستیار تدریس معرفی می‌شود، علاوه بر معافیت پرداخت هزینه‌های تحصیل، حقوقی را نیز دریافت خواهد کرد.

دستیار تحقیق: اگر دانشجو به‌عنوان دستیار تحقیق در کنار استاد خود به تحقیق و مطالعه بپردازد می‌تواند از جانب استاد و دانشگاه حقوق مشخصی را دریافت کند.

کارآموزی: به‌نوعی می‌توان گفت کارآموزی نوعی کار پاره‌وقت است که دانشجو می‌تواند در زمان تحصیل خود در دانشگاه یا خارج از دانشگاه به آن بپردازد. حقوق دریافتی از بورسیه تحصیلی کارآموزی با این‌که به نسبت کم می‌باشد اما به‌خوبی می‌تواند هزینه‌های تحصیل او را پوشش دهد. همچنین این میزان حقوق از حقوق دریافتی دستیار تحقیق یا دستیار تدریس بیشتر می‌باشد.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی

اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های معتبر نیاز به مدارک و شرایط خاصی دارد که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. این مدارک و شرایط بسته به ملاک‌ها و معیارهای هر دانشگاه متفاوت خواهد بود. اما این مدارک به‌صورت کلی شامل موارد زیر می‌باشد.

 • داشتن مدارک کارشناسی ارشد یا دکترا (کارشناسی طبق شرایط خاص)
 • ریز نمرات تحصیلی هر مقطع
 • داشتن مدرک زبان (GRE، آیلتس و…)
 • داشتن توصیه‌نامه از اساتید مطرح دانشگاه قبلی
 • نوشتن یک انگیزه نامه
 • داشتن رزومه مناسب
 • اخذ ویزا برای دانشگاه کشور موردنظر

مراحل اخذ بورسیه تحصیلی

اولین مرحله برای دریافت بورسیه تحصیلی انتخاب دانشگاهی می‌باشد که دانشجو قصد ادامه تحصیل در آن را دارد این دانشگاه باید در حوزه رشته تحصیلی و تخصص شما باشد. دانشگاه‌های مختلف بسته به نیاز خود به رشته تحصیلی و یا تخصص خاص، شرایط و نحوه دریافت بورسیه تحصیلی را در وب‌سایت رسمی خود منتشر می‌کنند.

در مرحله بعد باید فرم‌های پذیرش مربوطه را تکمیل کنید و همراه با رزومه قوی و مدرک زبان به دانشگاه ارسال کنید. درصورتی‌که رزومه و اطلاعات ارسالی شما مورد قبول دانشگاه باشد باید نسبت به آماده‌کردن و ارسال مدارک لازم اقدام کنید. یکی از مهم‌ترین مراحل که قبل از مصاحبه باید انجام شود اقدام برای اخذ ویزا است که باید قبل از اتمام زمان ثبت‌نام دانشگاه آن را دریافت کنید. درصورتی‌که تمام مراحل ثبت‌نام و پذیرش و همچنین اخذ ویزا به‌درستی انجام شد، باید آماده مهاجرت به کشور مقصد باشید.

بهترین کشورها برای بورسیه تحصیلی

کشورهای زیادی وجود دارد که هرساله تعداد زیادی از دانشجویان اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی از آنها می‌کنند. هرکدام از این دانشگاه‌ها امکانات و مزایایی را برای دانشجویان مدنظر می‌گیرند که موجب می‌شود دانشجویان زیادی علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این دانشگاه‌ها شود. در این قسمت از مقاله با بهترین کشورها برای بورسیه تحصیلی آشنا خواهیم شد.

کشورهای آمریکا، انگلستان، هلند، هند، استرالیا، ایتالیا، فنلاند و استرالیا از جمله محبوب‌ترین و بهترین کشورهایی هستند که به‌خاطر شرایط و امکاناتی که برای دانشجویان در نظر می‌گیرند هرساله میزبان دانشجویان زیادی از سراسر جهان هستند.

نکات مهم بورسیه تحصیلی

برای تحصیل در خارج از کشور باید به نکات مهمی قبل از سفر توجه کنید تا بعد از آن مشکلی برای شما پیش نیاید. از جمله مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید عبارت‌اند از:

باید به زبان کشور مقصد تسلط کافی داشته باشید یا زبان انگلیسی را به‌خوبی صحبت کنید. همچنین آشنایی با قوانین و سبک زندگی مردم از نکات مهم می‌باشد. زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان با چالش‌هایی همراه است و همه این چالش‌ها مربوط به تجربه زندگی و تحصیل در یک مکان جدید نیست، بلکه هزینه‌های زیادی نیز وجود دارد که باید به آن توجه کرد. هزینه‌هایی که شامل کرایه خانه، رفت و آمد، خوراک و … می‌باشد. حتی اگر دانشگاه شما رایگان باشد، باز هزینه‌های زندگی را باید به ارز پرداخت کنید و شاید بورسیه تحصیلی و کمک‌هزینه‌ای که می‌گیرید، کافی نباشد؛ بنابراین باید قبل از هر چیزی به این نکات توجه کنید و از یک مشاور متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

مؤسسه بین‌المللی ثبتا با داشتن مشاورین و کارشناسان مجرب در این زمینه و همچنین با ارائه خدمات ویژه در زمینه اخذ ویزا، مهاجرت، خرید ملک، امور حقوقی و… بستر مناسبی برای شما جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور فراهم می‌کند. شما عزیزان می‌توانید جهت مشاوره تخصصی در خصوص بورسیه با کارشناسان ما در مؤسسه در تماس باشید.

5/5 - (6 امتیاز)